Vylepšete domácí hamburger okurkovým relishem

Vylepšete domácí hamburger okurkovým relishem

Neodmyslitelně spojený je okurkový relish se severoamerickou kuchyní, kde se přidává

především do hot dogů a hamburgerů. Čím dál oblíbenější je však i v kuchyni evropské, nabízí totiž jedinečnou kombinaci sladkokyselé chuti a pikantního aroma. 

Co si pod pojmem relish představit?

Relish je konzervovaná směs vyrobená z jemně nasekané zeleniny nebo ovoce. Na rozdíl od většiny omáček má relish hrubší konzistenci a nachází se v něm kousky použitých ingrediencí. Nejtypičtější je okurkový relish, ke kterému se kromě nakládaných okurek mimo jiné přidává hořčičné semínko a několik dalších druhů koření. Naše verze obsahuje moravské okurky "nakládačky", které zpracováváme v My-Chilli jednou do roka a to hned v den sklizně. a ingredience, jako je ocet, cukr, cibule, sůl, hořčičné semínko nebo kurkuma a sušené chilli.

Tipy na využití okurkového relishe

Okurkový relish je skvělým doplňkem k mnoha pokrmům. Můžete jej tradičně použít jako náplň do hot dogů a hamburgerů, ale jeho využití sahá mnohem dál. Hodí se také k dalším masitým pokrmům, kterým přidá jemně pikantní nádech. Vyzkoušet okurkový relish doporučujeme také s rybami nebo jej zužitkovat při přípravě sendviče. Díky mírné pálivosti je relish vhodný i pro ty, kteří s chilli teprve začínají.

Recept na domácí hamburger s okurkovým relishem

Zabodovat na každé domácí párty, anebo si zkrátka jen s rodinou či přáteli vychutnat poctivý hamburger, můžete díky tomuto receptu, ve kterém nechybí náš poctivý okurkový relish. Nebojte se s receptem experimentovat a upravit si jej tak, aby oslovil všechny strávníky. 

 

Potřebné ingredience:

  • 500 g mletého hovězího masa
  • 4 hamburgerové housky
  • 4 plátky sýra (např. čedar)
  • 1 velká cibule nakrájená na tenké plátky (fajnšmekři můžou použít "piklovanou" červenou cibuli)
  • 2 rajčata
  • 4 plátky ledového salátu
  • 1/2 hrnku okurkového relishe
  • sůl a pepř podle chuti
  • olej na smažení + majonéza, nebo jiný oblíbený dip

Postup:

V míse smíchejte mleté hovězí maso s trochou soli a pepře. Vytvořte z masa 4 stejnoměrné placičky odpovídající velikosti hamburgerových housek a doprostřed udělejte důlek. Poté nakrájejte cibuli na tenké plátky a rajčata na kolečka. Salát opláchněte a osušte. Rozpálenou pánvičku potřete olejem a maso na ní opékejte z obou stran dozlatova, asi 3-4 minuty z každé strany. V poslední minutě opékání položte na každou placičku plátek sýra, aby se rozpustil.

Bulky rozkrojíme a lehce opečeme nakrojené plochy. Na spodní část hamburgerové housky dejte majonézu (nebo jiný dip), plátek ledového salátu, poté maso se sýrem. Přidejte plátky cibule a rajčat a navrch přidejte zhruba lžíci okurkového relishe. Na závěr zakryjte vrchní částí hamburgerové housky a lehce přitlačte. Podávejte s hranolky nebo zeleninovým salátem. 

Okurkový relish snadno oživí běžné pokrmy a přidá jim špetku originality. Užijte si jeho bohatou chuť, vyzkoušejte jej v různých receptech, anebo si jej dopřejte třeba i samotný. Máte váš oblíbený recept na nejlepší domácí burger? Podělte se s námi a napište nám ho :-)