Klasika s moderním twistem: barbecue omáčka s whiskey

Tradiční BBQ omáčka je nezbytnou součástí snad každé grilovací párty. Naše verze BBQ omáčka s whiskey přináší plnou chuť doplněnou o kouřové aroma, kterou si oblíbí všichni milovníci grilovaného masa.

Základ barbecue omáčky s whiskey tvoří rajčatový protlak doplněný whiskey a středně pálivými chilli papričkami Jolokia. Omáčku můžete použít jako marinádu pro steaky a další masové speciality, nebo ji použít jako dip ke grilovanému masu. Díky své univerzální použitelnosti se barbecue omáčka stala nedílnou součástí nejen amerických domácností. 

Historie jedné z nejoblíbenějších omáček světa

Od pradávna bylo grilování jedním z nejběžnějších způsobů zpracování potravin. Postupem času lidé začali experimentovat jak s konkrétními druhy zpracování surovin, tak s tím, čím by se daly vylepšit, a tak vznikla i barbecue omáčka. O přesném původu barbecue omáčky se stále vedou debaty, jisté však je, že první zmínky o ní pochází již ze 17. století. Barbecue omáčka v podobě, jakou známe dnes, začala vznikat zhruba ve 20. století, kdy se na trhu objevily komerční verze omáček.

Barbecue omáček existuje spousta druhů, mnohé z nich jsou pojmenované po jednotlivých státech USA, kde je barbecue nejpopulárnější. Mezi ně patří například Kansas City-style, Texas-style, North Carolina-style nebo barbecue Memphis-style. Kromě těchto klasických variant je také populární právě barbecue omáčka s whiskey, která kombinuje bohatou chuť barbecue s jemným nádechem whiskey.

Recept na hovězí steak s barbecue omáčkou s whiskey

Grilovaný hovězí steak s barbecue omáčkou s whiskey je jedním z nejoblíbenějších receptů, které se ve spojení s barbecue připravují. Při grilování steaků je důležité zajistit optimální teplotu grilu a správnou dobu grilování. Pokud preferujete na povrchu propečený steak se šťavnatým středem, doporučuje se grilovat steak na vysoké teplotě a krátkou dobu. Naopak, pokud máte rádi rovnoměrně propečený steak, je ideální grilovat na nižší teplotě a déle.

Potřebné ingredience:

  • 4 kusy hovězího steaku (např. vysoký roštěnec)
  • 1 šálek barbecue omáčky s whiskey
  • 2 lžíce oleje
  • 2 stroužky česneku, nasekané
  • 1 lžička sušeného česneku
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička čerstvě mletého černého pepře
  • čerstvý tymián na ozdobení

Postup:

Na marinádu v misce smíchejte barbecue omáčku s whiskey, olej, nasekaný česnek, sušený česnek, sůl a pepř. Hovězí steaky dejte do misky a zalijte je marinádou. Ujistěte se, že jsou steaky marinádou dobře pokryté. Nechte je marinovat v lednici minimálně 1 hodinu, ideálně však přes noc. Před grilováním vyndejte steaky z lednice a nechte je zahřát na pokojovou teplotu. Gril předehřejte na střední až vysokou teplotu. Jakmile je gril dostatečně rozpálený, položte na něj marinované steaky. 

 

Grilujte steaky asi 5 minut na každé straně nebo podle požadovaného stupně propečení. Jakmile jsou steaky hotové, vyjměte je z grilu a nechte je chvilku odpočinout. Při servírování ozdobte grilované hovězí steaky tymiánem a podávejte s další porcí barbecue omáčky s whiskey.